Informacje o leasingu

leasing - informacje

Leasing

Umowa między finansującym i korzystającym. Leasing jest poniekąd podobny do kredytu, jednak w tym przypadku nabywamy jakąś rzecz, a nie pieniądze. Finansujący nabywa środek trwały, którego potrzebuje korzystający, a następnie udostępnia mu go. Regulowany jest on w polskim prawie przez Kodeks Cywilny. Warto tutaj wspomnieć również odrobinę o jego popularności, która nieprzerwanie od wielu lat się zwiększa i przyciąga olbrzymie ilości nowych klientów leasingowych. Warto także dodać, że po leasing wracają również klienci, którzy w przeszłości korzystali z tej formy finansowania.

Umowa leasingowa

Umowa leasingowa określa czas, na jaki środek trwały został wzięty w leasing. Zawarte są również wysokości opłat ratalnych i opłaty wstępnej oraz waluty, w której leasing został wzięty. Dodatkowo, w umowie znajduje się również wartość wykupu, czyli cenę, za jaką można nabyć przedmiot po upływie umowy. Ustala się również wysokość oprocentowania i warunki finansowe. Jak z pewnością nie trudno się domyślić, nie każdy może liczyć na pozytywne rozpatrzenie podania o finansowanie w leasingu. Żadna firma leasingowa nie zgodzi się na podpisanie umowy z klientem, którego przedsiębiorstwo jest niewypłacalne i wiadomym jest, że będą z nim problemy.

Leasing samochodowy

Leasing samochodowy to forma leasingu, w której środkiem trwałym jest samochód. W ostatnich latach staje się on coraz bardziej popularny, gdyż jest korzystną opcją i dobrą alternatywą dla kredytów. Firma leasingleasingowa nabywa pojazd dla leasingobiorcy, ten płaci comiesięczne raty, a po upływie umowy ma możliwość wykupienia auta. Wiele nowych firm korzysta z tego rozwiązania.

Leasing w walucie

Wykorzystywany jest on głównie przez osoby zarabiające w obcych walutach. Wartość leasingu, spłat ratalnych, opłat wstępnych uiszczana jest w danej walucie. Najpopularniejszymi walutami są euro, jeny i frank szwajcarski. Opłaty podatkowe wykonuje się w złotówkach, bez względu na wybraną walutę. W ostatnim czasie zahamowano wzrastającą popularność tego rozwiązania, ponieważ firmy leasingowe starają się zabezpieczać przed stratami wynikającymi z zmiany wartości waluty dołączając odpowiednie klauzule do umów.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.