Automatyka magazynowa – jaki sprzęt

automatyka magazynowa

Co składa się na automatykę magazynową

Są to urządzenia, których zadaniem jest jak najlepsze zoptymalizowanie obsługi magazynu. Do tych urządzeń zalicza się windy spiralne i słupowe, przenośniki taśmowe, paskowe, magazynowe, a także rolkowe. Co więcej, aby automatyka magazynowa działała poprawnie niezbędne jest oprogramowanie WMS, czyli program do zarządzania ruchem w magazynach, a także system AutoID, czyli system automatycznej identyfikacji. Dzięki zastosowaniu automatyki magazynowej bardzo obniżają się koszty pracy w magazynie. Wszystko dlatego, że wykorzystując powyżej wymienione systemy, urządzenia i maszyny ograniczamy czynnik ludzki do absolutnego minimum. Warto dodać, że po zastosowaniu tego rozwiązania znacznie podnosi się jakość i wydajność pracy, a także to, że obie te cechy utrzymują się na jednakowym poziomie przez cały okres pracy.

Windy magazynowe

Bardzo ważne, jeśli chcemy, aby w magazynie została wykonana pełna automatyka magazynowa. Możemy wybrać między windami spiralnymi i automatyka magazynowasłupowymi. Oba rodzaje mają dość prostą budowę. Spiralne, zważywszy na swój kształt, pozwalają na dużą oszczędność powierzchni magazynowej. Można je stosować w magazynach, liniach produkcyjnych, sortowania paczek i obsługi hurtowni. Co więcej, stosowane są one na lotniskach do rozładunku bagaży. Windy słupowe działają na tej zasadzie, że podnośnik porusza się w górę i w dół, dzięki czemu łatwo można rozmieszczać towary na różnych poziomach półek.

Oprogramowanie

Oprogramowanie WNS skutecznie wspomaga zarządzanie magazynem i pozwala na zapewnienie pełnej kontroli nad każdą maszyną i urządzeniem w magazynie. Automatyka magazynowa nie istniałaby bez takiego oprogramowania. Za jego sprawą śledzone są wszystkie jednostki magazynowe, można go łatwo modyfikować. Jeden system może zwykle obsługiwać kilka magazynów. To właśnie ten system warto wspomagać urządzeniami AutoID. Pozwala on na monitorowanie wszystkich zadań logistycznych i przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym. Automatyka magazynowa to z pewnością świetne rozwiązanie. Warto jednak nadmienić, że przeznaczone głównie do naprawdę dużych magazynów. Tak duża inwestycja we wszystkie niezbędne urządzenia, systemy i maszyny będzie po prostu nieopłacalna w magazynie małym i takim, który nie ma dużej rotacji towarów.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.