Leasing – statystyki za 2015 rok

leasing

Ciągły wzrost w sferze leasingu

Nie tylko analitycy lecz większość osób związanych w jakiś sposób z usługami leasingowymi nie potrafi wyjść z podziwu faktu, że od wielu lat leasing cały czas zyskuje. Nie inaczej było w roku ubiegłym. Co więcej, wzrost ten nie był znikomy, a bardzo duży ponieważ w stosunku do 2014-ego roku wyniósł aż szesnaście i trzy dziesiąte procenta. Łączną wartość aktywnego portfela branży leasingowej oszacowano na aż osiemdziesiąt siedem i osiem dziesiątych miliarda złotych. Warto także zwrócić uwagę na to, jak procentowo i finansowo wypadła każda z „części” leasingu, a więc leasing samochodów, nieruchomości, maszyn i urządzeń.

Lider kolejny rok z rzędu

Mimo hucznych prognoz mówiących o tym, że leasing samochodów do trzech i pół tony straci w tym roku pozycję lidera, którą utrzymywał od wielu lat, na rzecz leasingu maszyn i urządzeń – tak się nie stało. Finansowanie pojazdów do trzech i pół tony przełożyło się na trzydzieści siedem i pół procenta wszystkich umów leasingowych, podczas gdy leasingowanie maszyn i urządzeń osiągnęło trzydzieści jeden i dziewięć dziesiątych procenta wszystkich umów. To nadal świetny wynik zarówno dla tych drugich i pierwszych. Trzecie miejsce zajął leasing transportu ciężkiego, czyli zarówno samolotów, pociągów, ciężarówek i innych środków transportowych. Finansowanie nieruchomości w roku ubiegłym stanowiło dwa i dziewięć dziesiątych procent wszystkich umów, a siedem dziesiątych osiągnęło finansowanie innych środków trwałych.

Ile to pieniędzy

Same procenty zbyt wiele nie mówią. Prawdziwe wrażenie robią kwoty w miliardach złotych, które wygenerowały poszczególne kategorie. Leasing samochodów osiągnął osiemnaście i siedem dziesiątych miliarda złotych, czyli o trzy i jedną dziesiątą miliarda więcej niż w roku 2014. Transport ciężki wygenerował trzynaście i pół miliarda złotych, czyli o dwa i jedną dziesiątą miliarda leasingwięcej niż w roku poprzedzającym. Wzrost zanotowały także maszyny i urządzenia – wyniósł on jeden i siedem dziesiątych miliarda złotych. Leasing maszyn i urządzeń opiewał w roku 2015 na piętnaście i dziewięć dziesiątych miliarda polskich złotych. Wzrost z miliarda i dwóch dziesiątych na miliard i cztery dziesiąte zanotowało także finansowanie nieruchomości.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.