Leasing także dla aut używanych

leasing aut

Trudna decyzja

Niemal każda osoba, która planuje leasing aut zastanawia się, czy wybrać pojazd nowy, czy może używany. Zalety płynące z zakupu nowego auta są doskonale znane. Gwarancja na pojazd i części, świadomość, że wszystko jest nowe i w dobrym stanie technicznym. Oczywiście za te zalety musimy dużo więcej zapłacić. I to największa zaleta aut używanych – dużo niższa cena. Warto przeanalizować jakie korzyści podatkowe, jakie opłaty i na jakich warunkach dostaniemy leasing. Oczywiście trzeba już na wstępie wspomnieć o tym, że aby leasingować auto używane, musi ono spełniać szereg warunków, o których powiemy w dalszej części tego artykułu.

Podatki

Warto znaleźć takie auto, na które jest wystawiana faktura z pełnym VAT-em. Jeśli na samochód wystawiona jest faktura VAT marża, to nie można go wziąć w leasing operacyjny, a co za tym idzie, odpisać VAT-u. Aby leasing aut można było wziąć w opcji operacyjnej niezbędny jest podatek VAT o wysokości 23%. W przeciwnym wypadku, jedyne, co nam pozostaje to podpisanie umowy na leasing finansowy, który nie będzie aż tak korzystny. Chociaż to także zależy od firmy leasingowej.

Opłaty leasingowe

Ubezpieczenie i koszty leasingu będą wyższe w przypadku pojazdu używanego. Gwarancja nie pokrywa także kosztów przeglądów okresowych i wszystkich opłat związanych z naprawami. Koszty leasingtakie musi pokryć sam klient. Wkład własny również będzie wyższy, może wynieść nawet dziesięć procent wartości pojazdu. Dlatego trzeba bardzo dokładnie przeanalizować sytuację, bo może się okazać, że leasing aut używanych wcale nie będzie bardziej opłacalny. Takimi wyższymi opłatami firmy leasingowe zabezpieczają się na wypadek kłopotów z autem używanym.

Warunki podpisania umowy

Pierwszym warunkiem jest to, że auto nie może być starsze niż cztery lata. Kolejnym to, że na czteroletnie auto leasing można podpisać na maksymalnie cztery lata. Leasing aut można wziąć tylko na pojazdy ze sprawdzonych źródeł, np. dealerów samochodowych. Dodatkowo, oprócz podstawowych dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy leasingu, konieczne będą dokumenty samochodu.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.